Az orrplasztika egyaránt szolgálhat esztétikai és funkcionális célokat. A kettő akár össze is köthető egyetlen műtét keretein belül, így ha orrsövény-ferdüléssel küzdesz, akkor egyúttal kevésbé tetszetős méreteid és formáid is átalakíthatóvá válnak. S hogy miért tulajdonítunk ekkora jelentőséget annak, milyen megjelenéssel bír az orr?
Ez az a szervünk, amely esztétikáját illetően nagymértékben meghatározza az arc összképét, karakterét. Kevesen tudják, de a fülhöz hasonlóan, egész életünkben növekedhet az orr is, így idővel talán még inkább elégedetlenek lehetünk annak megjelenésével. Jelentősen megbonthatja az arc harmóniáját egy túl nagy, túl kicsi, vagy egy ferde, kampós, horgas orr. Ezek akár sérüléssel együtt is kialakulhatnak, így nem feltétlenül született sajátosságokról van szó.
Az esztétikum csak egy dolog, viszont nem ritka, hogy orrsövény-ferdülés kapcsán keresik a páciensek az ideális megoldást. A nagy fokú ferdülés akár légzési nehezítettséggel, horkolással is járhat, sőt, az állandó orrhangon beszélés is befolyásolhatja az életminőséget, a magabiztosságot. Az orrplasztikára tehát mindenképpen érdemes úgy is gondolni, mint az egészség megőrzésének és az életminőség javításának eszközére.
Az orrplasztikára különösen igaz, hogy ahányan vagyunk, annyiféle deformitással rendelkezhetünk. A tapasztalatok azt mutatják, hogy minden esetben egyéni tervezést igényel a plasztikai beavatkozás, hiszen a méretek, formák eltérőek lehetnek, pláne, ha ezekhez orrsövény-ferdülés is társul. A műtétet megelőzően tehát a plasztikai sebész személyes konzultáció keretein belül tájékoztat arról, milyen lehetőségeink vannak. Ebben a korábban elvégzett műtétek eredményeit bemutató fényképek éppen úgy segítséget nyújthatnak, mint azok a számítógépes programok, melyeken keresztül az elérhető eredményekről is informálódhat a páciens.
Sokan a tökéletes formákat várják el a szakembertől. Ugyanakkor a tény az, hogy az orrplasztika során inkább cél a kontúrok javítása és a kiindulási állapotból elérhető ideális forma kialakítása. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy ez bőven elég szokott lenni az érintettek számára, és az arc harmóniáját megteremtő vonalak már alapvetően megteremtik a korábban hiányzó önbizalmat. Erre azért is nagy szükség van, mert az orrot érintő deformitások, alaki hiányosságok jelentősen rányomják bélyegüket a magabiztosságra. Eltakarni nem lehet a túl nagy vagy ferde formát, és minden esetben szem előtt vannak azok. Az arc harmóniájába illeszkedő végeredmény viszont külső és vele együtt belső változásokat is megvalósít.
Nem ritka, hogy a páciensek kifejezetten olyan igénnyel fordulnak szakemberhez, hogy az orrsövény-ferdülés helyreállítása mellett esztétikai célú beavatkozás is megtörténjen. Ilyenkor tulajdonképpen két műtéti beavatkozás történik egyetlen alkalommal. Elsőként a fül-orr-gégész szakorvos elvégzi az orrsövény-ferdülés helyreállítását, majd a plasztikai sebész az előre egyeztetettek alapján az orrplasztikát.
Az orrplasztika során elsősorban az orr csontos-porcos vázának alakítása történik meg. Ezt követően az olyan lágyrészek, mint az orrszárnyak vagy az orrbemenet is formálhatóak. Bár előfordulhat, hogy az orron levő bőr mennyiségét csökkenteni szükséges, de mivel ez látható hegekkel történhet meg, így általában kerülni szokták a szakemberek. A tapasztalatok szerint az orr bőre kiválóan hozzáidomul a megváltozott csontos vázhoz. Az orrplasztika altatásban történik, a behatolási pont pedig az orr belsejében zajlik, így külső hetekkel nem kell számolni.
Érdemes tudnod, hogy a műtétet követően egy napig biztosan a klinikán kell maradni. Az orrba tampon kerül, gipszrögzítés azonban nem minden esetben szükséges. A speciális orrkenőcs alkalmazása, a fizikai megerőltetés kerülése mindenképpen betartandóak, hiszen elősegítik a gyógyulást.